Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında bilgi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hakkında bilgi

12 Ekim 2017 0 Yazar: Admin

Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani YKS adında anlaşılacağı gibi üniversiteye geçiş sınavı…

Ülkemizde sık sık sınav isimlerinin değiştiğini hepimiz biliyoruz. ÜSS, ÖYS, ÖSS, YGS, LYS şimdide YKS… Her ne kadar isimler değişsede sistemin pek değiştiği söylenemez. Yine bir sınava giriyoruz ve bütün hayatımız bu sınavın sonucuna göre şekilleniyor. Daha doğrusu sınava girenler bütün hayatının bu sınav ile şekilleneceğini ve o sınavda başarılı olamazsa bunun hayatının sonu olacağını düşünüyor. Hal böyle olunca da herkes birinci olmak için, biryerleri kazanabilmek için haddinden fazla çaba gösteriyor. Farkındaysanız gençlik bir şeyler öğrenip üretmek için değil sınavı geçebilmek için çabalıyor. Ülkemizdeki sınav sistemleri öğrencileri resmen yarış atına çeviriyor anlayacağınız. İşte YKS sınavı da ülkemizdeki sınav sistemlerinin kalitesini arttırmak için atılan bir adım…

Sınav hangi tarihte yapılacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Haziran ayının ilk hafta sonu Cumartesi yapılacak, 2 oturumla gerçekleştirilecek. İlk oturum ve ikinci oturum cumartesi günü gerçekleştirilecek. Dil sınavı ise Pazar günü, tek oturum şeklinde gerçekleşecek. YÖK Başkanı Saraç, dil sınavına giren aday sayısının çok az olduğunu belirtti.

Sınavda baraj puanı kaç olacak?

Baraj puanı, eski sistemde olduğu gibi özel yetenekle öğrenci alan programlarda 150, lisans programlarında da 180 olarak kaldı.

150 puanın altında olan adayların tercih hakkı olmayacak. 180 üstü olanlar hak kazanacak. 200 ve üzeri olan puanlar bir sonraki yıl için de geçerli olacaktır.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanının bu yıl da aynı tutulduğunu dile getirerek, “Temel Yeterlilik Testi’ne giren ve Temel Yeterlilik Testi puanı en az 150 olan adaylar, özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir.” bilgisini verdi.

Sınavda kaç oturum olacak?

Yükseköğretim Kurumu Sınavları, Cumartesi günü 2, Pazar günü 1 oturum olmak üzere toplam 3 oturumda gerçekleştirilecek.

Sınavda kaç soru olacak?

Yükseköğretim Kurumu Sınavları’nda toplamda 240 soru var. Cumartesi günü ilk oturumda yapılacak olan sınavda, 40 Türkçe, 40 Matematik sorusu olacak. İkinci oturumda ise, 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen, 40 Sosyal olmak üzere toplam 160 soru yer alacak.

Saraç, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Türkçe ve temel matematik sorularından oluşan temel yeterlilik testi birinci oturum. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunludur. Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecektir. Bu ara, adayların zihinsel olarak rahatlamasını sağlayacaktır. 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorularından oluşan test, Cumartesi günü birinci oturumda gerçekleştirilecektir. İkinci oturum cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilecektir. 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen, 40 Sosyal soruları olacaktır. Oturumun süresi geçen yıla göre belirlenecektir.”

Sınav süresi değişecek mi?

Yeni sınav sisteminin daha yalın ve sade olduğunu aktaran Saraç, sınav süresi ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sınav sürelerinde önceki sistemi dikkate alıyoruz ve stres yaşamamaları için gereken süre için uzmanlardan bilgi alıyoruz. Toplamda soru başına düşen dakika hesaplarına baktığımızda en olumlu noktasını tespit edeceğiz.”

Yabancı Dil sınavı ne zaman olacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı bünyesinde yapılacak olan dil sınavı, Haziran ayının ilk Pazar günü tek oturum şeklinde yapılacak.

Kaç puan türü olacak?

Yeni sınav sisteminde 5 puan türü var. YÖK Başkanı Saraç, yeni sistemin daha yalın ve sade olduğunu belirterek, şu detayları paylaştı: “Sınav puan türü 18’den 5’e indirilmiştir. Sınavlar 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekilmiş, 6 oturumdan 3 oturuma çekilmiştir. Temel yeterlilik puanının oluşturulması önemlidir. Türkçe ve matematiğin esas olduğu bir değerlendirme olacaktır. Tek bir puanla meslek yüksek okullarını tercih etmeye izin veren bir sistemdir”

Sınavda 15 dakika kuralı değişecek mi?

Geçtiğimiz yıllarda 15 dakikadan önce sınav yerinde bulunma kuralı yüzünden çok sayıda aday mağdur olmuştu. YÖK Başkanı Saraç, konuyla ilgili açıklamasında “Sınava giriş saati konusunda biraz daha esnek olunacak. ÖSYM ile bu konuyu görüştük.” İfadelerini kullandı.

Yeni sistem bu sene uygulanacak mı?

Yeni sistem bu yıl yani 2018 Haziran’da ilk defa uygulanacak.

 

Kaynak : Yeni Şafak