YKS Nedir?

YKS Nedir?

26 Haziran 2018 0 Yazar: Admin

YKS‘nin açılımı “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” dır. Eski sistem olan Yükseköğretime Giriş Sınavı YGS-LYS’nin yerine getirilen sistemdir.

YKS’de öğrenciler 2 ayrı oturuma katılmaktadır. Öğrenciler 1.Oturumda Temel Yeterlilik Testine tabii tutulacaktır. Bu testte öğrencinin okuma, anlama, kavrama ve dil hakimiyetiyle temel matematik bilgisi ölçülmektedir. Bu oturum Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına dayalı olacaktır. 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusundan oluşan bu sınavda adayların Temel Yeterlilik puanları belli olacaktır.

Tüm adayların YKS 1.Oturumuna katılmaları zorunludur.

Öğleden sonraki ikinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya-1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere her biri 40 sorudan oluşan 4 ayrı test yer alacaktır. Sorular lise müfredatına dayalı olacaktır. Türkçe ve matematiğin önplanda olduğu bir sınav olacaktır temel yeterlilik esaslı bir sınav olacaktır. Yks’de 1.oturum %40 oranında 2.oturum ise %60 oranında etkili olacaktır.

YKS Nedir

YKS Baraj Puanı Kaçtır?

Adayların bir önlisans programını tercih edebilmeleri için Temel Yeterlilik Testi puanının en az 150 olması gerekmektedir. Temel Yeterlilik Testi puanı 180 ve üstü olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacaklardır. Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üstü olan adalar ise bu puanları istedikleri takdirde bir sonraki yıl içinde geçerli olacaktır.

YKS Ne Zaman?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), YKS’nin 30 Haziran–1 Temmuz 2018 tarihlerinde yapılmasına karar verdi. 1.Oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30 Haziran Cumartesi günü, 2.Oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise 1 Temmuz Pazar günü yapılacaktır.

YKS Sınav Süresi Ne Kadar?

Yks Sınav Süresi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin 1.Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) Sınav Süresi : 135 dakika’dır.
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin 2.Oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) Sınav Süresi : 180 dakika’dır.
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin 3.Oturuma girecek olanlar için Yabancı Dil Testi (YDT) Sınav Süresi : 120 dakika’dır.

YKS Son Giriş Saat Kaçta?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) için son giriş saati : 10.00’dır.
Yabancı Dil Testi (YDT) için son giriş saati : 15.30’dur.
Adayların bu saatten sonra sınav salonuna alınamayacağı YÖK tarafından duyurulmuştur.