Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

9 Ocak 2019 0 Yazar: Admin

Yapay zeka özellikle son yıllarda çok konuşulan ve önemi artan bir teknolojidir. İnsanlara kolaylık anlamında birçok artılar getirirken elbette ki korkutucu eksi yönleri de bulunmaktadır. Gerek Türkiye’de gerek dünyada tartışılan ve ne olduğu da tam olarak çözülemeyen bir sistem haline gelmiş bulunmaktadır. Aslında kimileri özellikle işsizliğe neden olacağını dile getirirken kimileri ise çok büyük bir fırsat olduğunu ve kullanılması gerektiğini söylemektedir. Bu yazımızda sizlere bu konuda ayrıntılı bir şekilde bilgi vermeye gayret göstereceğiz. Aslında belirli algoritmaların sorun çözme öğrenme ve insanlarla bağdaştırıcı kavramsal özellikleri yüklenmesi ile akıllı makineler olarak sizlere sunulması olarak kısaca anlatılabilir.

yapay-zeka-tehlikeli-midir-faydali-midir-zararli-midir

Yapay Zeka Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yapay zeka aslında çok kapsamlı bir sistematik de denilebilir. Genel anlamda özellikle 2017 yılından itibaren çok konuşulmaya başlanmış ve teknolojinin de gelmiş olduğu nokta göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir ilerleme kat edilmiş bulunmaktadır. İlk olarak yapay zeka, 1956 yılında bir akademik disiplin olarak ortaya çıkmıştır. Yıllar içerisinde daha da ilerlemiş ve günümüzdeki matematiksel algoritmalar sayesinde tamamen insanları edebilecek bir sistem haline getirilmeye çalışılmaktadır. 21. yüzyıl baz alındığında bilgisayar teknolojisi alanındaki ilerlemeler ve birçok yenilik de bu anlamda gelişimi açısından büyük bir fayda sağlamış bulunmaktadır. Günümüzde üretimleri yayılmış olan robotların taban sistemleri ve düşünce yapısı bu minvalde kurulmuştur. Ayrıca yine tabletler ve mobil cihazlar yine bu sistem üzerinden çalışmaktadır.

Yapay Zeka Faydalı Mıdır?

Tabii ki burada bilim adamları dahil net bir tasarım sunamazlar. Yapay zeka bazısına göre çok faydalı bazısına göre zararlı olabilir. Bir fikre göre yapay zekanın insanlıktan sonra dünyanın kralı ve hakimi olacağı iddia edilmektedir. Hatta bu fikirde birçok sinema filmi de beyazperdeye aktarılmış bulunmaktadır. Bir başka fikir ise tıpkı insanlar gibi bağımsız düşünüp karar alabilecek seviyede zeka geliştirmesi yapılabileceğini söylemektedir. Tabii böyle bir şey mümkün değildir. Bu anlamda çok farklı şekilde dile getirilmektedir. Tesla şirketinin ünlü yöneticisi ve girişimci Elon Musk bu konuda Kuzey Kore’den daha büyük bir tehdit olarak nitelendirilmiş olduğu yapay zekanın ileride çok büyük bir tehdit oluşturabileceğini açık bir şekilde dile getirmiş bulunmaktadır.