Stres Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

Stres Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? Stresle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

17 Ocak 2019 0 Yazar: Admin

Bu yazımıza stres nedir konusunda tam anlamıyla bilgi vererek anlatmaya çalışacağız. Bilindiği gibi günümüzde aslında stres hayatımızın pek çok döneminde karşılaştığımız bir durumdur. Her ne kadar böyle bir durumla kendimizin psikolojisini bozmak istemesek de mecburen karşı karşıya kalabiliriz. Aslında bu yıpratıcı sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam anlamıyla bir hastalık demek doğru olmayabilir. Bir hastalık kadar zararlı ve pek çok hastalığın da gelişmesine zemin hazırlayıcı psikolojik etkidir. Tabii ki burada her zaman kötü veya zararlı olduğunu düşünmemek lazım.

Kronik hale gelmeyen ve özellikle stres konusunda kontrolden çıkmayan etkiler aslında çevremize daha odaklı olmanızı sağlayacaktır. Yani kısacası biraz da enerji verebilir. Hatta hayatta daha başarılı olmanızı da sağlayabilir. Yaşamış olduğunuz stresle alakalı olarak hayatınızda bazen kontrolü kaybedebilirsiniz. Bu kontrol kaybetme konusu işinizi, aile hayatınızı, çevrenizi, sağlığınızı çok ciddi anlamda zarar görme durumunda bırakabilir. Bu açıdan kesinlikle yönetilmesi gereken bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genel anlamda özetlemek gerekirse stres, kişinin algılamış olduğu fiziksel herhangi bir tehdit olarak gördüğü ve başa çıkamaması nedeniyle oluşan günlük hayatı da genellikle olumsuz olarak etkileyen gerilimli bir etkileşim sürecidir. Sinir sisteminiz böyle bir tehdit altında hissettiği durumda vücudunuzu uyandıran bir hormon salgılar. Bu hormonlar stres hormonlarıdır. Bunun sonucunda kan basıncınız yükselmeye başlar. Kaslarınız sıkılır duyularınız keskinleşerek kalbinizin atış hızı hızlanır. Fiziksel gücünüz ve dayanıklılığınız bu tip durumlarda artabilir. Karşınızdaki sorunlara odaklanabilir ve daha hızlı bir şekilde tepki vermeye başlayabilirsiniz. Aslında bu sayede kendinizi tehlikelerden koruma şansına da sahip olursunuz.

Stres Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Stres belirtileri farklı şekillerde karşımıza çıkan durumlardır. Genel anlamda dört başlık altında belirtecek olursak;

 1. Zihinsel belirtiler

 2. Fiziksel belirtiler

 3. Sosyal belirtiler

 4. Duygusal belirtiler ve bu belirtiler kapsamında sizler de karşılaşabilirsiniz. Gerçek anlamda zorlandığınız durumlar karşınıza çıkabilir. Bunları başlıklar altında da değerlendirmeye çalışalım.

Zihinsel Belirtiler: Aslında stresin birçok kişi sadece zihinsel olduğunu düşünmektedir. Oysa ki hem zihinsel hem fiziksel bazı belirtiler göstermektedir. Özellikle zihinde öncelikli olarak karar vermede güçlük çekmeye başlanır. Unutkanlık, hafızanın zayıflaması ve konsantrasyon eksikliği bu anlamda en yüksek stres belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fiziksel Belirtiler: Elbette ki stresin vücut ve fiziksel açıdan da bazı belirtileri olmaktadır. Özellikle çene kasılmaları, baş ağrıları, uyku düzensizlikleri en çok görülen fiziksel belirtilerdir. Buna bağlı olarak yorgunluk, enerji kaybı, kalp krizi gibi durumlar da aslında stresin tetiklediği durumlardır. Bu anlamda fiziksel belirtileri de olduğunu söylemek lazım.

Duygusal Belirtiler: Vücutta yaşanmış olan her türlü değişim aslında bireyi duygusal açıdan da çok ciddi anlamda etkileyecektir. Bu nedenle stresin olduğu bir dönemde birey belirli bir duygusal eğilimde oldukça farklılaşma gösterebilir. Depresyon, kaygı, endişe, gerginlik, saldırganlık stresin en net şekilde ortaya çıkan duygusal belirtileridir.

Sosyal Belirtiler: Stresli bir ruh haline sahip olan kişi elbette ki sosyal yaşantı üzerinde de olumsuz etkiler oluşturmaya başlar. İnsanlara karşı güven duygusunu kaybetmesinin yanı sıra randevulara gitmemek sürekli olarak insanlar üzerinde hata bulmaya çalışmak gibi durumlar karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca yapılmış olan herhangi bir durumda başkalarını suçlamak fazla savunmacı tutumlar sergilemek ve çevreye küs kalmak yine stresin sosyal belirtileri arasında yer almaktadır.

Stres Nedenleri Nelerdir?

 1. Özellikle öğrencilerin okul sınavları ve iş arayanların iş mülakat süreçleri strese sebep olabilir.

 2. Evlenmek ya da boşanmak yine aynı şekilde strese sebep olabilir.

 3. Çok sevdiğiniz birinin ölümü, insanda bir boşluğa düşmeye ve dolayısıyla da strese sebep olabilir.

 4. İş kaybı, özellikle maddi olarak sıkıntıların yaşanacağı ve finansal anlamda problemlerin yaşanacağı bir süreç olursa bu daha büyük bir stresin de kaynağı olacaktır.

 5. Yeni bir eve taşınmak da aslında özellikle alışkın olduğunuz bölgeden kopmak adına stres oluşturabilir.

 6. Kronik hastalıklarda özellikle kişinin psikolojik olarak dengesinin bozulması ve strese girmesi gibi bir durum söz konusudur.

 7. Yoğun ırkçılığa maruz kalan insanların da özellikle strese yenik düştüğünü görüyoruz.

 8. Kadınlar için özellikle hamilelik ve doğum dönemleri ciddi anlamda stresli geçebilmektedir.

 9. Doğal afetler, şiddetli travmatik olaylar yaşayan insanlar da elbette stresle mücadele etmek zorunda kalacaktır.

 10. Yaşlı veya hasta bir aile üyesine bakmakta. Yine aynı şekilde insanı belirli bir süre sonra karamsar bir ruh haline sokup stresle baş başa bırakabilir.

 11. Kişinin kendinden çok şey beklemesi, mükemmeliyetçi davranması da aslında insanı belli bir zaman sonra stresle karşı karşıya bırakacaktır.

 12. Kendine karşı katı düşünmek ve esnek olmamak da yine aynı şekilde insanı stresle baş başa bırakacak bir başka neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Birçok psikiyatr tarafından stres nedir nasıl mücadele edilir konusunda yazılar yayınlanmıştır. Tabii ki günümüzün en önemli hastalıklarından biridir ve birçok hastalığın da aslında insan da daha da hızlı geliştiğini göstermektedir. Hayatınızdaki streslere karşın yine de mücadele etmek çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle uzmanların önerdiği stres kaynakları tanımlamak için özellikle tutumlarınız ve bahanelerinize yakından bakmanız aynı zamanda da bir stres günlüğü başlatmanız fayda sağlayacaktır. Sürekli olarak düzenli yazdığınızda belirli bir zaman sonra stresi yönetmeye başladığınızı göreceksiniz. Ayrıca strese uyum sağlamakta. Sizlerin problemlerinizin çözülmesi açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.