Pusula Nedir?  Pusulanın Icadı

Pusula Nedir? Pusulanın Icadı

7 Mart 2019 0 Yazar: Admin

Farklı birçok meslek grubu tarafından kullanılan pusula, askerler, doğa sporcuları ve havacılar gibi yön bulmanın daha fazla önem arz ettiği meslek ve spor dallarında daha fazla öneme sahiptir. Keşfedilmesi 1200’lü yıllara dayanan ve yönümüzü bulabilmek için en ideal seçenekler arasında yer alan pusulanın icadı hakkındaki detaylara, yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

 

Pusulanın İcadı

Pusulanın çalışma mantığı, dünyanın iki ucunda bulunan manyetik çekim merkezlerine dayanmaktadır. Bu çekim merkezleri nedeniyle, dünyayı bir mıknatıs gibi gördüğümüzde pusulanın mantığı daha iyi anlaşılmaktadır. Bu nedenle pusula kullananların, demir gibi manyetik alanların yönünü değiştirmekte etkili olan maddelere karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.

Yaklaşık 820 yıldan beri insanların yönünü bulmak için kullandığı pusulalar, insanlık tarihinin en büyük buluşları arasında yer almaktadır.

Pusula Nedir?

Üzerinde güney ve kuzey yönlerini gösteren bir mıknatıs iğnesi bulunan, cep saati büyüklüğünde ve yön bulmak amacıyla kullanılan bir alet olup, dilimize İtalyanca bussola kelimesinden girmiştir.

Pusula Nasıl Kullanılır?

Geçmişten günümüzü kadar, en kolay yön bulma şeklidir. Ortasında yer alan hareket edebilir ibresi, yön bulma konusunda pusulunun en önemli parçasıdır. Bu ibrenin bir ucu renkli olup, pusulayı nereye koyarsanız koyun renkli olan uç, daima kuzeyi gösterir.

Ancak pusulanın gerçek anlamda doğru yönü gösterebilmesi için, mutlaka dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi, pusula kullanırken manyetik alanlardan uzak kalmaktır. Örneğin cep telefonu, bilgisayar, metal saat ya da farklı metal cisimler, pusulanın çok yakınında bulunmamalıdır. Aksi halde pusula bu cisimlerden etkilenerek, doğru yönü tam olarak göstermeyecektir.

Pusula kullanımında renkli ibrenin gösterdiği yön kuzey, arkada kalan kısım güney, sağ tarafınız doğu ve sol tarafınız ise batı yönleridir. Bunların yanı sıra pusulanın ana ibresinin altında yer alan küçük ibrelerde, bu yönleri daha detaylı belirtmektedir.

pusula-nedir -pusulanin-icadi-pusulayi-kim-icat-etti

Pusula Ne Zaman İcat Edildi? Pusulayı Kim İcat Etti?

M.Ö. 6. Yüzyıl dönemlerinde, eski Yunanlılar mıknatısı bilmekte olsalar da, anlamını tam olarak bilmemekteydiler. M.Ö. 640-546 yılları arasında yaşamış olan Thales isimli felsefeci, mıknatısın itme ve çekme özelliklerini mıknatısta bir ruh olduğuna bağlıyor, bu nedenle manyetik alanın farkına varamıyordu.

Mıknatısın manyetik çekimden faydalanarak Kuzey yönüne yönelmesi özelliğini, ilk defa Çinli denizciler 1. Yüzyıl başlarında keşfetmişlerdir. Çinli denizciler bir çöp üzerine mıknatısı koyup suya bıraktıklarında, mıknatısın kuzey yıldızı yönünü gösterdiğini gözlemlemişler ve bu süreç içerisinde mıknatısın yön bulma özelliği ortaya çıkmıştır.

12. yüzyılda ise Avrupa’ya ulaşan mıknatıs, geliştirilerek günümüzde kullanılan pusula ortaya çıkmıştır. Pierre De Maricourt isimli mucit 1269 yılında iğneyi mile çevirmiş ve derecelendirilmiş bir saydam kutu içerisine yerleştirerek günümüz pusulasının temelini atmıştır. Sonrasında ise 1520 yılında George Hartman pusuladaki manyetik sapmayı keşfederek daha doğru sonuçlar alınmasına katkı sunmuş ve daha sonra Edmund Halley 1700 yılında pusula haritasını bularak, pusulanın çok net bir şekilde haritadan yer bulmasına imkan tanımıştır.

Pusulanın icadı her ne kadar Çinli denizciler tarafından bulunmuş algısı yer alsa da, Çinli denizciler sadece mıknatısla net olmasa da yön bulunabileceği konusunda bir başlangıç yapmıştır. Ancak günümüzde kullandığımız modern pusulanın icadı, Pierre De Maricourt tarafından sağlanmıştır.