KPSS Nedir?

KPSS Nedir?

27 Haziran 2018 0 Yazar: Admin

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Kamu kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavın adıdır. Bu sınav sonuçları esas alınarak girilecek mesleğin özelliğine göre farklı alım şekilleriyle kamuya personel istihdam edilir. KPSS’ye ilişkin kural ve koşullar kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikle belirlenmiştir. Bu yönetmelikte A ve B grubu kadro ayrımı yapılmıştır.

Kpss-Nedir-Kamu-Personeli-Secme-Sınavi

A Grubu Kadro Nedir?

A grubu kadrolar kamu kurumlarında kariyer meslekleri olarak adlandırılan kadrolardır. Bu kadrolara giriş aşamasında KPSS’den yeterli puan almış adaylar arasında kurumların kendi mevzuatları gereğince belirlemiş olduğu yarışma sınavına tabii tutulurlar. Bu yarışma sınavı sonunda başarılı olan adaylar ise kurumlara uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, denetmen yardımcısı, kaymakam adayı şeklinde atanırlar. Belirli bir yetiştirme döneminin ardından yapılacak olan yeterlilik sınavını geçmiş adaylar ise asıl ünvanları olan uzmanlık, müfettişlik, denetmenlik ve kaymakamlık kadrolarına atanmış olurlar. KPSS A Grubu kadrolar için lisans mezunu olmak zorunludur.

B Grubu Kadro Nedir?

B grubu kadrolar Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’nin ardından ÖSYM başkanlığınca ataması yapılan kadrolardır. Bu kadrolar için atamalardan sonra herhangi bir başka sınav yapılmamaktadır. Kamu kurumlarında düz memur olarak tabir edilen kadrolar B Grubu Kadrolar içerisine girmektedir. Örnek olarak mühendis, avukat, memur, bilgisayar işletmeni ve hizmetli gibi kadrolar verilebilir. Bu kadrolar için ortaöğretim, önlisans veya lisans mezunu olmak gerekmektedir.

KPSS Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir?

KPSS sonuçları 2 yıl boyunca geçerlidir. 2 yıl içerisinde yeni bir sınav yapılmazsa, yeni sınav yapılana kadar bu sonuçlar geçerli olaktadır; ancak öğretmen adayları için KPSS sonuçları 1 yıl geçerlidir.

KPSS Her Yıl Yapılır Mı?

Şuanda KPSS A grubu ve öğretmenlik ile tüm adaylara yönelik genel sınav olmak üzere 2 farklı sınav uygulaması mevcuttur. KPSS A grubu ve öğretmenlik her yıl yapılırken, tüm adaylara yönelik genel sınav 2 yılda 1 kez yapılmaktadır.