Kokoreç Nedir? Kokoreç Nasıl Yapılır? Kokoreçin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kokoreç Nedir? Kokoreç Nasıl Yapılır? Kokoreçin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

22 Kasım 2018 3 Yazar: Admin

Kokoreç Nedir? Kokoreç Nasıl Yapılır? Kokoreçin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sevenlerinin vazgeçemediği hiç tatmayanların ise tadını bilmediği bir yemek kokoreç nedir?

Uzun bir şişin etrafına sarılı olan ve odun ateşinin közünde pişen, pişerken de hoş bir ses çıkaran yemeğin adıdır kokoreç..

kokorec-neyden-yapilir-kokorec-kalori

Peki kokoreç neyden yapılır?

Tabii kokoreç sevdalılarının bildiği; fakat onu hiç yemeyenlerin aklında bulunan en büyük soruda kokoreçin tam olarak ne olduğu ve hangi hayvandan yapıldığıdır. Kokoreç kuzunun kalın bağırsağının ve ince bağırsağının bir araya gelmesiyle üzerine de baharat eklemesi yapılması ile meydana gelen bir yemektir.

Durun bağırsak deyince aklınıza kötü birşey gelmesin, kokoreç ustaları kokoreçi yaparken bağırsağın içini de iyi bir şekilde temizlemektedirler. Şimdi akıllara gelen soru ise Kokoreç nasıl temizlenir ve Kokoreç Nasıl Sarılır olur. Öncelikle bağırsakların kabaca dış ve iç kiri temizlenir. Ardından daha detaylı temizlik yapılması amacıyla bağırsağın içi güzelce su tutularak yıkanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta suyun basıncının fazla olmamasıdır. Çünkü bağırsak hemen kopabilecek bir maddedir.

Su ile temizleme işleminden sonra bağırsağın kuyruk yağı ile temizleme işlemine geçilir. Daha sonra kokoreç bir müddet sirkeli suyun içinde bekletilir. Sonrasında kokoreçi sarma aşamasına geçilir.

Kokoreç iki kısımdan oluşur, bunların birincisi iç kısım ikincisi ise dış kısımdır. İç kısmı olan mumbarı soğanlanmış ve baharatlanmış şekilde sarmak gerekir. Ardından dış kısım olan ince bağırsak sarılır. Bağırsaklar sarılırken aralarada yağ koyularak sarılır. Ardından kokoreç pişirme aşamasına geçilebilir. Ayrıca kokoreç malzemeleri arasında kekik, pul biber, kırmızı biber de bulunur. İsteğe bağlı olarak baharat miktarı artırılıp azaltılabilir.
 

Şunu belirtmekte de fayda var kokoreç yapımı her ne kadar usta işi olsada evde dahi yapılabilir. Evinde tavuk kokoreç yapıp yemekte ayrı bir zevktir. Ama bir kokoreçcinin önünden geçerken durup bir kokoreç yemek daha basit ve pratik bir iştir. Kokoreç sevenler bilir o kokoreç tezgahındaki kokoreçin ateşle buluştuğu anda çıkan sesi..

kokorecin-faydalari-nelerdir

Kokoreçin Faydaları Nelerdir?

Birçok yemeğin olduğu gibi kokoreçinde kendine has bir takım faydaları mevcuttur.

Özellikle bol baharatlı olmasından ötürü bağırsakları iyi çalıştırır. Hem doyurucu hem de besleyicidir.

Kokoreçin Zararları Nelerdir?

Öncelikle her yemeğin fazla yenilip aşırıya kaçılması kişiye zarar verir. Kokoreçin hijyenik koşullarda yapılmayıp iyice temizlenmemesi kişiye ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Bu zararların başında bağırsak enfeksiyonu ve hatta zehirlenmeler gelmektedir. Bundandır ki kokoreç her zaman temiz ve güvenilir yerlerden yenmelidir.

Ayrıca kokoreçin aşırı baharatlı olması midesi hassas olan kişiler için bir takım ciddi sorunlar oluşturabilir. Kokoreçin kolesterol bakımından yüksek olduğunuda bilmemiz gerekir ve kalp hastalığı olan kişilerin buna dikkat etmeleri gerekmektedir.

kokorec-tezgahi

Kokoreç Kaç Kaloridir?

Kokoreç kalori açısından ortalama yarım ekmek kokoreç yaklaşık olarak 450 kaloridir.

Kokoreç fiyatları ne kadar?

Tabii bu kadar anlattık kokoreçi fiyatından bahsetmezsekte olmaz heralde..

Kokoreçin fiyatı yediğiniz yere göre değişiklik gösterir ama bir kokoreç ekmek fiyatı ortalama 7₺ ile 13 ₺ arasında bir rakamdır.

Ayrıca bizden tavsiye kokoreçin yanında mutlaka turşu ve ayran isteyiniz.

Afiyet olsun