Kış Mevsimini Sağlıklı Geçirmenin Yolları

Kış Mevsimini Sağlıklı Geçirmenin Yolları

29 Eylül 2017 0 Yazar: Admin

Kış Mevsimini sağlıklı geçirebilirimiyiz ? İyi günler arkadaşlar. Sizlerinde bildiği üzere kış mevsimi yavaş yavaş yaklaşıyor. Artık kıyafetlerimizi daha kalın giymeye başladık. Peki bu kış mevsiminden ve soğuklardan en iyi şekilde nasıl korunuruz? İşte bu yazımızda sizlere bundan bahsetmek istedik. Faydalı olması dileğiyle. İyi okumalar 🙂

Kış mevsiminde sağlıklı olmanın yolları nelerdir?

1) VÜCUDUNUZU DIŞ ETKENLERE KARŞI SAVUNUN

Kışın hastalıklardan korunmak için antioksidan özelliği olan A, C, E vitaminlerin, çinko, magnezyum ve selenyum gibi minerallerin, omega-3 ve omega-9 yağ asitlerinin alımını artırmak gerekir. Maydanoz, tere, ıspanak, karnabahar, brokoli, lahana, portakal, mandalina, greyfurt, havuç ve kivi gibi A ve C vitamini zengin besinlerdir, bunları bolca tüketmekte fayda vardır. Haftada 2-3 kez ızgara, buğulama şeklinde tüketilen balık omega yağ asitleri, fosfor, iyot ve selenyum açısından önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) E VİTAMİNİ ÖNEMLİDİR

Grip, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttıran diğer bir vitamin ise E vitaminidir. Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar,  yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller iyi birer E vitamini kaynağıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) HAŞLAMA SUYUNU DÖKMEYİN VE BIÇAK KULLANMAYIN

Vitamin ve mineraller kış aylarında öneminin daha da artmasından dolayı, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi sırasındaki kayıplar olabildiğince önlenmelidir. C vitamini en fazla kayba uğrayan vitamin olduğu için, C vitamini içeren besinler kesici aletlerle değilde el ile kesilmeli ve haşlama suyu kesinlikle dökülmemelidir.


 

 

 

 

 

 

4) 20 DAKİKALIK GÜNEŞ HARİKA GELİR

Kış mevsiminde azalan güneş ışığı ve kalın, kapalı giysiler nedeniyle D vitamini eksikliğinin de görülme ihtimali yüksektir. D vitamini kemik ve iskelet sistemi için çok önemli bir vitamindir ve besinlerde pek fazla bulunmaz. Bundan dolayı havada güneşin olduğu günlerde 20-30 dakika kadar güneş ışığından doğrudan yararlanmak, haftada 2-3 kez balık tüketmek ve günde en az 2 kez süt ve süt ürünleri tüketmek içerisinde bulunan kalsiyum, fosfor ve D vitamini açısından oldukça önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

5) KİLO KONTROLÜNÜN YARDIMCISI GÜZEL BİR KAHVALTIDIR

Kış aylarında en önemli problemlerden biri de kilo artışıdır. Sıcaklığın düşmesiyle birlikte beslenme şeklinde değişiklikler olmakta, genellikle yağlı ve şekerli besinlere eğilim artmaktadır. Gündüzlerin kısa gecelerin ve uzun oluşu, azalan fiziksel etkinlik ve vücut ısısının düşmesiyle birlikte metabolizma da yavaşlamaktadır. Öncelikle güne güzel bir kahvaltıyla başlamak kilo kontrolüne yardımcı olur, metabolizma hızının yavaşlamasına engel olur hem de soğuk havalarda vücut direncini arttırmaya destek olur.


 

 

 

 

 

6) KARBONHİDRAT OLARAK KURU BAKLAGİLLER TERCİHİNİZ OLSUN

Kış aylarında kilo kontrolü için, yağlı besin tüketimine özellikle dikkat edilmeli, tereyağı ve katı margarinden uzak durulmalıdır. Kızartma ve kavurmalar yerine ızgara, haşlama, pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Yüksek miktarda enerji veren şekerli veya unlu basit karbonhidratlar yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur ve kuru baklagiller gibi karbonhidratlar tercih edilmelidir. Şerbetli tatlıları ve hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7) YETERİNCE TÜKETİLMEYEN SUYUN KİLO ARTIŞINA SEBEP OLMASI

Kış aylarından kilo artışının bir diğer sebebi ise, susama hissimizin azalmasından dolayı gün içerisinde su tüketiminin azalmasıdır. Yeterli sıvı tüketimi, vücut ısı dengesinde, vücutta oluşan toksinlerin atılmasında ve metabolizma dengesinin sağlanmasında önemli rol oynar. Dolayısıyla günde 2-2.5 litre su tüketimine önem verilmelidir.