Java Programlama Dilinin Tarihi ve Gelişimi

Java Programlama Dilinin Tarihi ve Gelişimi

11 Eylül 2017 2 Yazar: Admin

Java programlama dilinin de her programlama dilinde olduğu gibi bir ortaya çıkış hikayesi var…

James Gosling

James Gosling

1991 yılında Sun Microsystems şirketi mühendislerinden James Gosling ve 12 arkadaşı Green Project(Yeşil Proje) isimli bir proje geliştirmeye başladılar ve takımın ismini de Green Team(Yeşil Takım) koydular. Gömülü Sistemler üzerine çalışan James Gosling ve ekibi başlangıçta C ve C++ dillerini kullansalar da bu dillerin geliştirdikleri projeye uygun bir dil olmadığını  ve geliştirdikleri proje için yetersiz olduğunu görüp yeni bir arayış içine girdiler.

İşte bu sırada “Oak” şimdiki adıyla Java dili doğmuş oldu. Ekibin geliştirmeye başladığı dilin ismini takım liderlerinden James Gosling koymuştu; fakat ilerleyen zamanlarda bu ismin ticari bir amaçla kullanılamayacağı ortaya çıktı. Yeni bir  isim arayışına giren ekip bir gün bir kafede oturup kahvelerini yudumlarken yeni geliştirdikleri dilin adının içtikleri kahvenin adı olan Java olması kararını aldılar. O günden bu güne adı Java olan programlama dili bugün milyarlarca cihazda aktif şekilde çalışmaktadır.


Java Sürümleri

Java 1995 yılında  Sun Microsystems şirketi tarafından açık kaynak şekilde piyasaya sürülmüştür. Kısıtlı özelliklere sahip olan Java 1.0 sürümü üzerinde büyük değişikler yapılarak Java 1.2 çıkarılmıştır. Platform 2 olarak adlandırılan 1.2 sürümü bugün hızla gelişerek Java 8.0’a kadar gelmiştir. Java dilinin tüm sürümleri ve özellikleri :

1995 – Java teknolojisinin çıkış tarihi, ilk kez Applet teknolojisi çıktı.

1996 – Java Development Kit (JDK) 1.0 çıktı. Temel Seviye işlevler yapılabilme özelliği Örneğin : I/O (Girdi/Çıktı), GUI gibi

1997 – JDK 1.1 çıkartıldı. Bu sürümde Java GUI, veritabanı erişimi için JDBC, dağınık nesneler için RMI
ve daha bir çok yeni gelişmeler eklendi.

1998 – JDK 1.2’nin çıkışı…

1999 – Java teknolojisi J2SE(Standart Edition), J2EE(Enterprise Edition) ve J2ME(Java Micro Edition) olarak 3’e bölündü.

2000 – HotSpot JVM çıkarldı(Kestrel Projesi kapsamında).

2004 – İlk önce 1.5 olarak duyrulan Java 5.0 sürümü çıktı, adı Tiger Projesi olan bu sürümde Java diline bir çok yeni özellik eklendi.

2006 – Mustang Projesi ile Grafiksel altyapı ve sanal makine yönüyle gelişmeler oldu ve Java 6 çıktı.

2011 – Java 7 sürümü çıktı.

2014 – Java 8 Sürümü (OTN) çıktı.

İlk çıktığı zamanlar Sun Microsystems tarafından geliştirilen Java dili daha sonra Oracle şirketi tarafından satın alındı.

Ayrıca Java dili logosu ismini aldığı tarihten bu yana ismini aldığı Java kahvesinden gelir.