Java Nedir?

Java Nedir?

21 Eylül 2017 1 Yazar: Admin

Bu yazımda sizlere “Java Nedir?“, “Java Programlama dilinin çalışma mantığı nedir?”,”Javanın platformdan bağımsız olması ne demektir?” bunları anlatacağım. Öncelikle Java Nedir? Java nesne yönelimli bir programlama dilidir ve platformdan bağımsızdır. Peki platformdan bağımsız olması ne demek?

Java üzerine ünlü bir söz vardır “Bir kere yaz, her yerde çalıştır.” işte bu söz aslında olayı tek başına açıklamaya yeterlidir. Java’nın platformdan bağımsız olması demek sadece Windows işletim sisteminde veya da sadece Linux işletim sisteminde çalışır olmaması demektir. Daha kısa haliyle Java her platformda çalışır. Java ile hangi işletim sisteminde, hangi platformda kod yazarsak yazalım diğer platformlarda da hiçbir sıkıntı olmadan çalışmaktadır. Örneğin; ben Windows işletim sisteminde Java ile basit bir web tarayıcı programı yazmış olayım… Aynı programı Ubuntu işletim sisteminde de hiçbir sıkıntı olmadan çalıştırabilirim. Peki Java bunu nasıl yapıyor?

Java neden her yerde çalışır?

Soru aslında Java neden her platformda çalışır olsa daha mantıklı olurdu; ama biz ünlü Java sözü üzerinden hareketle böyle bir tabir kullanalım.

Java her platformda çalışmasını neye borçlu? Tabi ki JVM‘ye…

Peki nedir bu JVM?

Şöyle söyleyeyim JVM bir tercümandır. Tabi bu benim tabirim. JVM açılımı “Java Virtual Machine”‘dir. Yani Java Sanal Makinesi.

Makine dediysek aklınıza iş makinesi gelmesin, adı üstünde sanal makine…

Bizim yazdığımız Java kodları ilk önce Derleyici(Compiler) tarafından derlenip “Bytecode” a çevrilir ve bu Bytecode’u JVM(Java Virtual Machine – Java Sanal Makinesi) işletim sisteminin anlayacağı dile çevirir.

Yani biz kodumuzu .java uzantısı ile yazdık… Javac ile compile ettik (yani derledik), ne oldu? Derleyici bunu .class uzantılı içinde Bytecode barındıran dosyaya(Binary dosyası) çevirdi. Sonra JVM o dosyayı yorumlayarak işletim sisteminin anlayacağı dile yani makine diline çevirdi. Böylece programımız çalışmış oldu.

Aslında Java programcılarının Bytecodeları anlama zorunluluğu yoktur. Çünkü Bytecodelarla işimiz yoktur; fakat arka planda ne çalıştığını, biz kodu yazdıktan sonra işlerin nasıl yürüdüğünü bilmekte tabi ki bizim faydamızadır. Yoksa Bytecodelar öyle bizim notepad ile açıpta okuyup anlayabileceğimiz şeyler değildir. Bytecodelar JVM yardımı ile istenilen işletim sisteminde çalıştırılabilir. Aşağıdaki grafik bunu çok iyi şekilde açıklamaktadır.

Java’nın dosya uzantısı .jar‘dır. Bu uzantıdaki dosyalar Java yüklü olan bütün işletim sisteminlerinde açılır. Bu uzantıyı açmaya yarayan java eklendisinin adı JRE (Java Runtime Environment)’dir.


Java Güvenli midir?

Java programlama dili nesne yönelimli bir programlama dilidir. Java‘da herşey nesnedir ve class (sınıf) kavramı vardır. Sarmal bir yapıya sahip olan Java dili classlar arası erişimde yetkilendirme yolunu kullanır. Tabii buda projemize büyük bir güvenlik sağlar. Sonuç itibari ile Java dili güvenliği ön planda tutar.


Java Nasıl Kurulur?

İlk öncelikle buraya tıklayın ve Java’nın resmi web sitesinden dosyayı indirin.

Ücretsiz Java İndirme tıklayın.

◊Ardından Onaylayın ve Ücretsiz İndirme İşlemine Başlayın Tıklayın ve Programı çalıştırın.

 

◊Çalıştırdığınız programda iki seçenek var, Install deyin.

◊Eğer JRE’nin hedef klasörünü değiştirmek isterseniz Change destination folder seçeneğini tıklayın ve yeni hedef dosya belirleyin. (Önerilmez)

 

◊Siz Install dedikten sonra karşıdan, Oracle sunucularından Java’nın en güncel sürüm dosyaları bilgisayarınıza yüklenecektir. Bu işlem yaklaşık 1 dakika sürmektedir.(Bu süre İnternet hızınıza bağlı olarak değişim gösterebilir.)

◊Ardından program otomatikmen Java’yı bilgisayarınıza kuracaktır.

◊Close deyip kapatıyoruz artık .jar uzantılı dosyaları açabiliriz.

Not : Az önce gösterdiğim kurulum JRE (Java Runtime Environment) kurulumudur. Bu paket sadece Java Programlama Dili ile yazılmış programları çalıştırmamızı sağlar. Eğer bir Java geliştiricisi olmak istiyorsanuz JRE size yeterli olmayacaktır ve bunun için JRE’den büyük daha kapsamlı olan JDK’yı (Java Development Kit) indirmeniz gerekmektedir. JDK kurulumunu da ileriki konularda göstereceğim.

Kalın Sağlıcakla…