Gümrükte unutulan eşyalar nasıl alınır ? Havayolunda unutulan eşyalar nasıl alınır?

Gümrükte unutulan eşyalar nasıl alınır ? Havayolunda unutulan eşyalar nasıl alınır?

3 Ekim 2018 0 Yazar: Admin

Gümrükte unutulan eşyalar nasıl alınır? Gümrükten eşya almak birçok kişinin merak ettiği sorulardan birisidir.

Gümrükte kalan, unutulan veya tasfiye edilen eşyaları satın almanız bazen normalden daha ekonomik koşullarda bu eşyalara sahip olmanız mümkündür. Ancak bir yanlış anlaşılmayı düzeltmekte fayda var.

Bu eşyalar gümrük süreçleri sonuçlarında satılıyor olsalarda bu satışlar gümrük müdürlükleri tarafından yapılmamaktadır. Gümrük müdürlüklerinden herhangi bir ürünü satın almanız mümkün olmadığı gibi ihraç fazlası tekstil ürünü, gümrükten çıkma parfüm ve buna benzer kozmetik ürünlerin satışı ve dağıtımıda yapılmamaktadır.

gümrükte unutulan esyalar

Bu eşyalar Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı tasfiye işletmeleri tarafından satılmaktadır. Tasfiye işletmeleri bu ürünleri perakende olarak satış mağazalarında veya ihale olarak satmaktadır. Tasfiye işletmelerinin perakende satışı veya ihaleleri herkese açık olarak yapılmaktadır.

Perakende satış mağazalarında ürünler özürlü etiketi ile satıldığından bu ürünler geri alınmamaktadır. Ayrıca alkol,tütün ürünü gibi ürünleri satışı yapılmamakla birlikte bu ürünler imha edilmektedir.

Perakende mağazalarında satılan ürünler hakkında http://tasfiye.gtb.gov.tr/ adresinden bilgi edinilebilir. Tasfiye işletmeleri ihale yoluyla satacağı malları e-ihale ile satmaktadır. E-ihaleler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sayfalarında duyrulmaktadır. 18 Yaşını doldurmuş herkes ihalelere katılabilmektedir. Ayrıca kurumsal olarakda ihalelere katılmak mümkündür.

 

İhaleye katılacak kişiler ve kurumlar ihaleye verecekleri teklifin en az %10’u kadar teminat vermek zorundadır. Ancak bu bedel 1 milyon₺’yi aşan bedellerde en fazla 100 bin₺ olarak istenmektedir. Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet sayfasından veya mobil uygulamasından ihaleye ilişkin şartlar öğrenilebilir.

Gümrük malları nerede satılıyor ? Perakende satış mağazaları nerededir?

-İstanbul Sirkeci

-İstanbul Erenköy

-Ankara

-Kocaeli

-Edirne