Graham Bell ve Telefonun İcadı

Graham Bell ve Telefonun İcadı

27 Eylül 2017 0 Yazar: Admin

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda da size telefonun icadı, telefonun nasıl icat edildiği ve hangi aşamalardan geçtiğinden bahsedeceğiz. Son on yıldır hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça artan, son yıllarda ise tabiri caizse “olmazsa olmaz”ımız olan telefon, hangi hikâyeye sahiptir? Ne amaçla bulundu? gibi soruları cevaplandırmak için bu yazıyı ele alıyoruz.

 

graham bell

Graham Bell’in telefonu icadı

Babası kendisini işitme engelli insanların problemleriyle uğraşmaya adayan bir insandır. Alexander Graham Bell’in annesi de hem duymuyor hem de konuşamıyordu. Babası hayatı boyunca bir çok işitme engelli okulu açmıştır. Babasının bu fedakarlığının sonuçsuz kalmasından dolayı, Graham Bell babasına yardımcı olmak istemiştir. Bundan dolayı Alexander Graham Bell, sonradan kendisinin çok işine yarayacak olan ses bilgisi hakkında bilgi edinmeye başlamıştır. Bell, kendisini sağır öğrencilerin dış dünyayı anlama ve kavramalarına adamış ve Boston’daki Sağır Okulunda çalışma hayatına başlamıştır. Telgraf şirketlerinin en önemli sorunu olan, tek bir hat üzerinde aynı anda yalnızca bir mesajın iletilmesi problemine çözüm arayacak çalışmaya başlamıştır.

 

Bell, ses tellerinin ve kulak zarının titreşiminden yola çıkarak, insan sesinin frekansını elde ederek, bunları sinyal biçiminde bir telden iletmenin mümkün olup olmadığını araştırıyordu.

Bunun için de diyaframla, yapay bir kulak zarı yapmanın gerekli olduğu kanısına vardı. Diyafram, hem konuşma sesi ile titreşim oluşturabilecek hem de elektrik akımı yapan küçük değişikliklere tepki verecebilecek kadar ince bir tabakaydı.

Tam orta bölgesine de diyafram hareket ettikçe hareket eden bir manyetik zar yerleştirdi. Bundan dolayı ses titreşimleriyle oluşan değişimler, alıcı merkeze ulaştığında, alıcının diyaframında titreşime neden olarak, gelen sinyalleri tekrardan sese dönüştürüyordu.

 

Çok önemli patentlerden birisi olan telefon patentini, Alexander Graham Bell 7 mart 1876’da aldı.

Kendisinin de adını taşıyan ve ilk telefon şirketi olma özelliğine sahip Bell telefon şirketini 1877’de kurdu.

Bunun yanında 12 adet patentin de sahibidir.

Graham Bell, 2 Ağustos 1922’de vefat etti.