Dünyanın en büyük havalimanları

Dünyanın en büyük havalimanları

18 Mart 2020 0 Yazar: Admin

Hava limanlarının önemi günümüzde gün geçtikçe daha da artmaktadır. İnsanların en büyük ulaşım alanı olan havaalanları dünyanın her yerine ulaşmamıza olan sağlamaktadır. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar her yerde havaalanları mevcuttur. Peki, dünyada bulunan en büyük havaalanları hangileridir? Gelin, şimdi bu hava Limalarını beraber inceleyelim.

İstanbul Havalimanı

Ülkemizde yeni açılan İstanbul havalimanının dünyanın en büyük havalimanları arasında yer aldığı iddia edilmektedir. Yapılan istatistiklere göre 90 milyona yakın yıllık yolcu barındırma kapasitesine sahiptir. Belki ileride dünyanın da kabul ettiği bir gerçek olarak resmiyette de dünyanın en büyük havalimanı olarak geçer. Bunu ilerleyen yıllarda hep birlikte göreceğiz.

Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı (ABD)

Amerika merkezli bir havalimanı olan Atalanta Hartsfield-Jackson uluslararası havalimanı dünyada en çok kullanılan ve seyehat edilen en büyük havalimanları arasında yerini almaktadır. Dünya genelinde tam 100 milyon yolcuyu bu havalimanı taşımıştır. Günümüzde halen bu rakama erişen bir havalimanı yoktur.

Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı (Çin)

Dünya nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Çin, aynı zamanda dünyanın en büyük havalimanlarından birine sahiptir. Yıllık ortalama 95 milyon kadar yolcuya ev sahipliği yapmaktadır.

Dubai Uluslararası Havalimanı, Birleşik Arap Emirlikleri

Lüks yaşamın ve alışveriş çılgınlığının yer edindiği ülke Dubai’de bulunan uluslararası havalimanı 2017 yılında tam 88 milyon yolcu kapasitesine ulaştığından dolayı en büyük havalimanlarından biri olarak kayda geçmiştir. Bu havalimanını kullananların çoğu yabancı turistlerdir.

Haneda Uluslararası Havalimanı (Japonya)

Japonya kalabalık nufusu nedeniyle en büyük havalimanlarından birine sahiptir. Senede 85 milyon yolu kapasitesi bulunan havalimanı yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Özellikle dünya ticaretinin döndüğü bir ülke olduğundan dolayı böyle bir havalimanının olması son derece doğaldır.

Los Angeles Uluslararası Havalimanı (ABD)

Amerika’nın kalabalık şehirlerinden olan ve en çok turisti çeken Los Angeles’da ki havalimanı 2017 yılında tam 84,50 milyon kapasiteye ulaşmıştır.

O’Hare Uluslararası Havalimanı (ABD)

İsmini 2. dünya savaşında savaşan bir asker olan Edward O’Hare’den alan havalimanı tam 79 milyon kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanları arasında yer almaktadır.

Heathrow Havalimanı, İngiltere

İngiltere Londra merkezli bir havalimanı olan Heathrow hava alanı 2017 yılında tam yolcu kapasitesini yıllık 78 milyona çıkartmıştır. Durum böylece en büyk hava alanları arasında yerini 7. sıraya çıkartmıştır.

Hong Kong Uluslararası Havalimanı (Çin)

Japonya gibi dünya ticaret merkezi olan Çin, 2017 yılında yolcu kapasitesini yıllık 72,67 milyona çıkararak en büyük havalimanları arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Havalimanının konumuna baktığımız da bir denizin üzerine inşaa edildiğini görebilirsiniz.

Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı (Çin)

Çin merkezli havalimanı olan Şanghay Pudong 2017 yılında 70 milyon kapasiteye ulaşmıştır. Bunun yüzde 11 kadarını Çin ticaretine borçludur diyebiliriz. Çin dünya genelinde en çok kargo uçağını barındıran ülkelerden birisidir.

Paris-Charles de Gaulle Havalimanı (Fransa)

Fransa’nın merkez hava alanı olan Paris-Charles de Gaulle Havalimanı 2017 senesinde ki istatistiklere göre tam 69,47 milyon yolcu kapasitesine ulaşarak Avrupa’nın ve dünyanın en büyük havalimanları arasına girmeyi hak kazanmıştır.

Bu yazımızda sizlere dünyada ki en büyük havalimanlarını listelemiş bulunuyoruz. Yaptığımız araştırmalara göre seçilen havalimanları yıllık bazda değerlendirilmektedir. Yılık sonuçlar haricinde kargo uçakları ve terminaller hesaba katılmamıştır.

Farklı araştırmalarda bu sayıları etkileyecek diğer etkenlerde hesaba katılabilir. Genel itibariyle şuan sıraladığımız havalimanları gerçek anlamda dünyada ki en büyük havalimanları arasında yerlerini almışlardır.