Depresyon Nedir? Majör Depresif Bozukluk Nedir?

Depresyon Nedir? Majör Depresif Bozukluk Nedir?

29 Kasım 2019 0 Yazar: Admin

İnsan, doğadaki diğer canlıların aksine beden ve ruhtan oluşan bir varlık. Sorgulayan, düşünen, hayatı hakkında kararlar verebilen bir canlı türü. Ama nasıl kişinin kalıtsal ya da başka bir nedenden ötürü bedensel sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor ise ruhsal açıdan da dönem dönem sorunlar yaşayabiliyor. Kimi sağlık sorunlarının bulguları birbirine benzese bile aralarında ciddi farklılıklar olabiliyor. En sıklıkla duyulan ve bilinen, şarkılara şiirlere konu olan ruhsal sağlık problemi ise hiç kuşku yok ki depresyon.

Depresyon Nedir?

Yaşam kendi içinde ister uzun olsun, ister kısa inişleri çıkışları olan bir yol. Kimi zaman da insanlar kendilerini ne kadar güçlü hissederlerse hissetsin depresyon ile karşılaşabiliyorlar. İngilizce depression sözcüğünden dilimize giren sözcüğün tam olarak sözlük karşılığı ise kişinin yaşadığı durumlara karşı tepki vermemesi, bulunduğu ortamdan kendini uzaklaştırması, izole etmesi olarak tanımlanıyor.

depresyon-nedir

Depresyonda olan kişiler kendilerini yetersiz, başarısız hissediyor. Derin bir karamsarlığa düşüyorlar.Umutsuz olduklarından kendilerini işe yaramaz hissediyorlar ki bu durum bir ruhsal bozukluk. Dilimizde ise Türkçe karşılığı olarak çöküntü olarak adlandırılıyor. Majör depresyon olarak da adlandırılabilmektedir.

Depresyonun Nedenleri Nelerdir?

Depresyonun kendi içinde birçok sebebi olabilmektedir. Yaşanan mali sıkıntılar, bir yakının kaybı, kişinin ailede yaşadığı ve üstesinden gelmekte zorlandığı problemler, eğitim hayatı devam ediyor ise okulunda istenen başarıyı yakalayamam, kent değişikliği, boşanma, aniden kişinin kendisinde ya da yakınlarının birinde ortaya çıkan sağlık problemi vb. olumsuz durumlar böylesi bir ruhsal sağlık problemine yol açabilmektedir.

Majör Depresif Bozukluk Belirtileri

Temel anlamda bireyi ama bireylerde yaşanan böylesi bir sorunun artması ile toplumları da etkileyen en ciddi ruhsal bozukluklardan bir tanesi majör depresif bozukluktur. Depresyon türleri içinde en sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında olup, klinik depresyon olarak da tanımlanmaktadır. Günümüzde birçok insanın böylesi bir problem yaşadığı bilimsel olarak belirlenmiş durumdadır.Ayrıca diğer depresyon türlerine göre en şiddetli olanıdır.

Yapılan araştırmalara kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen bir durumdur. Bunun ise çok farklı kimi zaman toplumlara göre değişen nedenleri vardır. Yine görülme sıklığı olarak bekarlarda evli çiftlere göre daha fazla görülen bir durumdur.

Belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yapması gereken işlere ve sorumluluklara karşı duyarsız kalma
 • Sürekli olarak gün içinde depresif bir durum sergilemesi
 • Kişinin hiç yememesi ya da aşırı yemesine bağlı olarak aşırı zayıflama ya da kilo almaya başlaması
 • Cinsel yönden yaşanan isteksizlik
 • Kendini hiçbir şey yapmasa bile yorgun ve bitkin hissetme hali
 • İntiharı düşünme ve bunu bir biçimiyle hayata geçirmeye çalışma ( bu vakalarda genellikle yüzde on beş oranında intihar gerçekleşmektedir)
 • Sürekli olarak ölümü düşünme
 • Daha önce yapmakta olduğu etkinliklere katılmama
 • Sürekli olarak uyuma ya da tam tersi hiç uyumama halleri
 • Sürekli olarak kendini huzursuz, değersiz başarısız hissetme
 • Konsantrasyon eksikliği, motivasyon kaybı

Bu belirtilerin bir veya birkaçı görüldüğü mutlaka bu alanda uzman olan bir psikiyatri uzmanına gidilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Duruma göre depresyon için ilaç ve/veya psikoterapi ya da sadece psikoterapi uygulanabilmektedir.