Deprem Nedir? Deprem Çeşitleri Nelerdir? Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalıdır? Deprem Anında Ne Yapılmalıdır?

Deprem Nedir? Deprem Çeşitleri Nelerdir? Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalıdır? Deprem Anında Ne Yapılmalıdır?

6 Mart 2020 0 Yazar: Admin

Deprem Nedir?

Yerkabuğunda oluşan kırılmalar sonucunda titreşim dalgaları oluşur ve yeryüzünü sallar. Yerkabuğunun altında bulunan faktörler depremi tetikler. Yerkabuğunda tabakaların birbirine basınç uygulaması sonucunda kırılmalar yaşanır. Böylece magmada oluşan basınçlar yerkabuğunda kırılmalara neden olur bu nedenle deprem oluşur. Yaşadığımız yeryüzü her zaman bir değişim içerisindedir. Bu değişimler ağır bir şekilde oluşur.

İnsanlar arasında deprem yerlerin sallanması olarak bilinir. Deprem olması insanlar ve diğer canlılar için büyük problemler yaratır. Yeryüzünün sallanması birçok binanın evlerin işyerlerinin yıkılmasına sebep olur. Depremi önlemek maalesef imkansızdır. Yapıları yıkıcı bir doğal afet olduğu için can ve mal kayıplarını en aza indirmek adına bazı önlemler alınmalıdır.

Yeryüzünde oluşan depremler kimi zaman sarsıntılara kimi zaman yer kabuğunun yer değiştirmesine kimi zaman da tsunamilere sebep olur. Çok büyük depremler olursa bu depremler kıtaların bile yerlerinin değişmesine neden olabilir. Hatta yüz yıllar sonra tüm kıtaların birleşeceğine inanılıyor. Sürekli yeryüzünde depremler olur. Buna rağmen hepsini hissetmemiz imkansızdır. Oluşan depremin şiddeti çok düşükse hissedilmesi zor olur. Bu depremlerin ve diğer büyük depremlerin şiddetlerini sismograf denilen bir aletle ölçülür.

Deprem Çeşitleri Nelerdir?

Doğada meydana gelen birçok deprem çeşidi vardır. Şimdi sizler için bu deprem çeşitlerini detaylı bir şekilde sırasıyla açıklayacağız.

Tektonik Depremler

Dünyada görülen en büyük tehlike doğuran deprem türlerinden biridir. Levhaların birbirine karşı hareket etmesi sonucunda meydana gelmektedir.

Volkanik Depremler

Dev volkan dağlarının patlaması sonucunda meydana gelen bir deprem türüdür. En fazla aktif volkan dağlarının olduğu yerlerde görünmektedir. Buna örnek olarak Japonya ve İtalya gibi ülkelerde daha çok bulunmaktadır.

Çöküntü Depremler

Öncelikle küçük çaplı depremler arasında yer almaktadır. Yeraltında bulunan madenlerin erip bitmesi sonucunda meydana gelir. Enderjisi düşük olduğundan dolayı çok zarar veremezler.

Denizin dibinde başlayan sarsıntılar sonucunda ortaya çıkan deprem türüne verilen isimdir. Eğer denizin altındaki kırılan fay hattı şiddetli ise devam dalgalara, tsunamilere yol açarak büyük zararlar verebilir. Özellikle denize kıyısı olan şehirlerde çok rastlanmaktadır.

Deprem Anında Ne Yapılmalıdır?

Öncelikle dışarıya kaçacak bir durumunuz yok ise içeride kalmanızda fayda vardır. Kendinize yaşam üçgeni oluşturabileceğiniz sağlam alanları seçin. Özellikle üzerinize devrilmeyeceğini düşündüğünüz duvara monteli alanların yanında durun ve mümkünce kendinize bir koruma alanı oluşturun. Deprem anında sakın panik yapmayın. Sakin bir şekilde kendinizi koruma altına almaya çalışın. Unutmayın ki panik ve heyecan insanı zor durumlara sokabilir. Eğer bir apartmanda yaşıyor iseniz, sakın asansörü kullanmayın. Balkon ve merdiven aralarına saklanmayın. Buraların çökme ihtimali yüksek olduğundan zarar görebilirsiniz.

Deprem esnasında okul, ofis, fabrika gibi kalabalık ortamlarda bulunuyorsanız sakın merdivenlere ve asansörlere doğru koşmayın. Kendinize öncelikle bir sığınak yapmaya çalışın. Özellikte okuldaki öğrenciler çömelerek sıraların altına girmeli ve başlarını korumaya almalıdırlar.

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

Her ev ve iş yerlerinde olması gereken deprem çantası nasıl hazırlanmalı ve içerisinde neler bulunmalı şimdi size bunları sırasıyla listeleyeceğiz.

Deprem Çantası İçindekiler

  1. Su
  2. Yedek pili bulunan bir fener
  3. Sesinizi duyuracağınız bir adet düdük
  4. Enerjinizin tükenmemesini sağlayacak yiyecekler
  5. Sürekli kullanmanız gereken ilacınız varsa içerisine yedek olarak koyun
  6. 1 adet ilk yardım çantası
  7. Çakı ve tuvalet kâğıdı
  8. Yakın akrabalarınızın numaralarının yer aldığı bir liste

Deprem çantasında mutlaka bulunması gerekenleri sizler için sıraladık. Lütfen sizde hayatınıza önem veriyorsanız mutlaka evinizde veya iş yerinizde bir adet deprem çantası bulundurun.