C# Nedir ?

C# Nedir ?

18 Eylül 2017 0 Yazar: Admin

 

İyi günler arkadaşlar. Bugün ki yazımızda sizlere “C# nedir?” bunun hakkında bilgi vereceğiz ve bu programlama diliyle neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar 🙂

 

C# (C sharp), C tabanlı ve Microsoft tarafından geliştirilen ve Nesne Yönelimli bir programlama dilidir. Yazması kolay ve eğlencelidir. Java ve C++ dillerine benzerliklerinin yanı sıra farklılıkları da mevcuttur. Örneğin Java’dan farkı gösterici (pointer) kullanması, C++’dan farkı ise tamamen nesne yönelimli olmasıdır. Bu özellikler sayesinde eski programlama bileşenleriyle sorunsuz bir şekilde çalışır.

İsminin kökeni ise; C ve C++ dillerinden gelir. C dilinde bir tamsayı değişkenin değerini artırmak için “++” operatörü kullanılır. Bundan dolayı C dilinden sonra geliştirilen yeni programlama dili için, C’den bir fazlası anlamında C++ ismi verilmiştir. C++’tan sonra geliştirilen C# dili ise ismini; [(C++)++] ifadesindeki artı işaretlerinin bir araya gelmesinden alır.

Bu programlama dilini tasarlayan grubun başında Anders Hejlsberg bulunur ve C# programlama dilinin geliştirilmesi ona aittir. Daha önce Delphi ve Pascal dillerinin derleyicilerini de tasarlamış olan Anders Hejlsberg; yeni geliştirdiği programlama dilinde, o dönemin en popüler ve en beğenilen Nesne Yönelimli Programlama dili olan Java’nın söz dizimini temel alır.

C# ‘ta bazı programlama dilleri gibi kodlar direkt olarak makine diline derlenmez. Öncelikle kodlar IL denilen bir ara koda dönüştürülür (Derlenen kodun dosyasına assembly denir). Assembly çalıştırılmak istendiğinde ise .NET Framework devreye girer ve IL kodunu makine diline çevirir ve böylece bilgisayarımız artık bu kodu anlayabilir. Bu sebepten dolayı C# ‘ta yazdığımız kodun o bilgisayarda çalışması için .NET Framework programının kurulu olması gereklidir..NET Framework çevirmiş olduğu makine kodlarını kısa bir süreliğine bellekte tutar. Eğer bu kodlar tekrar çalıştırılmak istenirse, kodlar tekrar IL kodundan çevrilmek yerine, bellekteki makine kodlarını kullanır. Bu sayede çalıştırmak istediğimiz programı, ilk çalıştığı zamandan daha kısa sürede tamamlar ve çalıştırır.

 

C# ile Neler Yapılabilir?

– Konsol Uygulamaları (Console Applications)
– Form Uygulamaları (Windows Forms Applications)
– Web Form Uygulaması (Asp.Net)
– Mobil Programlama (Xamarin)
– Web Servisleri
– DLL yazma

iyi çalışmalar arkadaşlar.