Çörek Otu Yağı Nedir? Çörek Otu Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek Otu Yağı Nedir? Çörek Otu Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

4 Mart 2020 0 Yazar: Admin

Çörek Otu Yağı Nedir?

Çörek otu yağı, Nigella Sativa bitkisinin tohumlarından elde edilir. Bitkinin minik siyah tohumları vardır. Bu tohumlar çörek otu dediğimiz ve baharat olarak da kullandığımız tohumlardır.

Çörek otu ve çörek otu yağı yüzyıllardır faydası bilinen ve kullanılan bir bitki tohumudur. İnsan bedeni üzerinde birçok etkisi ve faydası bulunur. Aklımıza gelebilecek her türlü hastalığa dermandır. İlaç içmeyi sevmeyen ve alternatif tıp meraklısı insanlar için adeta bir mucizedir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı neredeyse her derde devadır. Sürekli devam eden mide ağrıları ve mide bulantıları için şifa kaynağıdır. Düzenli kullanımda kalbinizi korur ve olası kalp hastalıklarının önüne geçer. Sinüzit ve sinüzitin getirdiği baş ağrısı ve burun akıntısı gibi sorunları ortadan kaldırır.

Saçlarınızı besler korur sağlıklı bir şekilde uzamasına yardım eder. Dökülmelerin önüne geçer ve var olan dökülmeleri iyileştirir. Kanser hastalıklarının önüne geçer ve var olan kanserin ilerlemesini geriletir.

Gerginliği azaltır böylece sinir ve strese de iyi gelir. Depresyondan uzaklaştırır. Şeker hastalığına iyi gelir. Kan şekerini düzenler diyabetin artmasının önüne geçer ve etkilerini azaltır. Sürekli oluşan yorgunluğu iyileştirir daha dinç ve enerjik olmanızı sağlar.

Böbrek sağlığını korur ve taş oluşumunu engeller. Aynı şekilde safra kesesindeki taşların önüne geçer. Erkeklerde cinsel performansı ve gücü arttırır. Metabolizmayı hızlandırır böylece zayıflamaya yardımcı olur.

Kan basıncını düzenler böylece tansiyonu kontrol altına alır ve düşürür. Çocuklarda ve büyüklerde oluşan ateşi düşürmeye yardımcı olur. Kolesterolü düzenler ve yüksek kolesterolü düşürür.

Vücudunuzun bağışıklığını iyileştirir ve düzenler. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir ve destekler. Böylece vücudunuz hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir.

Diş ağrısı ve sızlamasında etkilidir ağrıları dindirmeye yardımcı olur. Emzirme döneminde anneye ve bebeğe şifa kaynağı olduğu gibi annenin süt hormonlarını çalıştırır ve sütünü arttırır.

Çörek otu yağı romatizma ve eklem ağrısı gibi hastalıklara şifa kaynağıdır. Uykusuzluk probleminin çözülmesinde etkilidir.

Hemen hemen her hastalığa derman olan çörek otu yağı içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Kalsiyum bakımından zengin olan çörek otu yağı aynı zamanda magnezyum ve çinko gibi mineraller bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca A, B ve C vitaminleri de içerisinde bol miktarda bulunur. İçerisindeki vitamin ve minerallerin etkisi ile yaralarınızı iyileştirme gibi bir özelliği vardır. Ciltteki sivilce, egzama ve sedef gibi hastalıkları iyileştirici özelliği vardır.

Sindirim sistemini düzenler. Bağırsaklara etkisi büyüktür. Hem kabızlık gibi bağırsak sorunlarını ortadan kaldırır hem de bağırsakta oluşan tenyaları düşürür. Vücuttaki bakteri ve mikropları öldürür ve idrar söktürücü özelliği vardır.

Sürekli ve bahar alerjisi gibi alerjileri olan insanlara fayda sağlar. Ayrıca astımda kullanıldığında büyük bir etki gösterir. Düzenli kullanıldığında kışın hastalıklardan korur. Grip gibi hastalıklarla savaşır. Burnunuz tıkandığında açılmasına yardım eder ve rahat bir nefes almanızı sağlar.

Çörek Otu Yağının Zararları Nelerdir?

Hayatımızdaki her yiyecek, içecek, ilaç veya bitkilerde olduğu gibi çörek otunun da fazlası zararlıdır. Çok fazla alındığında eğer böbrekleriniz veya karaciğerinizde bir rahatsızlık varsa kötü etkileyebilir. Bu tip bir hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan asla çörek otu yağı kullanmamalısınız.

Çörek otu yağı kan basıncını düzenler ve tansiyonu düşürür demiştik. Fakat fazla kullanıldığında tansiyon aşırı düşer ve bu da insanı hayati tehlikeye sokabilir.

Ayrıca hamilelik döneminde asla çörek otu ve çörek otu yağı kullanılmamalıdır. Çünkü çörek otu yağı rahim ve idrar torbası kaslarını çalıştırır. Bu da erken doğum veya düşük riskine neden olabilir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağını kullanma nedeninize bağlı olarak her gün bir veya iki çay kaşığı kullanabilirsiniz. Piyasada kapsül şeklindeki çörek otu yağlarından da kullanabilirsiniz. Onları da günde bir veya iki kez kullanmanızda bir sakınca yoktur. Eğer uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka önce doktorunuza danışınız.