Burun Ameliyatı Nedir? Burun Estetiği Ameliyatı/Burun Ameliyatı Fiyatları? Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Burun Ameliyatı Nedir? Burun Estetiği Ameliyatı/Burun Ameliyatı Fiyatları? Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

15 Ocak 2019 0 Yazar: Admin

Gerek estetik gerekse sağlık açısından başvurulan operasyonlardan biri burun ameliyatı olarak bilinmektedir. Genel olarak görsel amaçla yapılan bir operasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Travmalara bağlı olarak gelişen bazı şekil bozuklukları bulunabilir. Bu tip durumlarda tavsiye edilen bir ameliyattır. Tabii ki burada en önemli olan olay ilk defa gerçekleştirilmesidir. Ağırlıklı olarak doktorlar ilk yapmış oldukları burun ameliyatlarında herhangi bir sıkıntı yaşamazlar. Ancak ikinci veya üçüncü ameliyatlarda gerçek anlamda müdahale etmek zor olabilmektedir. Çünkü tam olarak kıkırdak yapısı, kemik yapısı ve bu yapının gelişim aşamaları bilinmediği için bozukluğunun sebebi de net bir şekilde ortaya çıkmamaktadır. Burada estetikle alakalı olarak yapılacak olan ameliyatlarda farklı noktalar göz önünde bulundurulur. Sizlere bunun detayları hakkında bilgi verelim.

Burun-Ameliyatı-Nedir-Burun-Estetiği-Ameliyatı-Burun-Ameliyatı-Fiyatları-Burun-Ameliyatı-Sonrası-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Burun ameliyatı konusunda fiyatlar farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Açık konuşmak gerekirse burnun durumuna göz atan doktor nasıl bir müdahale yapılması gerekiyor veya bu işlemin nasıl gerçekleştirilmesi gerekiyor konusunda sizleri daha aydınlatıcı bilgiler verecektir. Bu anlamda fiyat konusunda burada net bir şekilde fiyat vermek doğru olmaz. Temel anlamda bu ameliyatın teferruatlı bir ameliyat olduğunu bilmenizde fayda var.

Ameliyat sırasında kesikler atılarak burnun kaldırılması ve iç kısma müdahale edilmesi gerçekleştirilir. Tabii burada ameliyat sonrası durum da çok önemlidir. Yani ameliyatın gerçekleştiği gibi elbette ki ameliyat sonrasında da sizlerin doğru ve düzenli bir şekilde bakım yapmanız da önemlidir. Büyük oranda 6 haftalık bir süreçte burnun oturması tamamlanmış olur. Tamamen ödemlerin atılması süreci ise bir yılı bulabilmektedir. Ameliyatın nasıl gerçekleştirildiği ve burada sıkça sorulan sorular hakkında sizlere bilgi vermeye çalışalım.

Burun Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Genel anlamda burun ameliyatı gerçekleştirecek olan kişiler de elbette ki bir ameliyat süreci olarak psikolojik olarak da hazırlanma durumu bulunmaktadır. Öncelikli olarak bilinmesi gereken bu ameliyatın kaç yaşlarda yapıldığıdır. Alt yaş sınırı olarak bayanlarda 17, erkeklerde ise 18 yaş sınırı görülmektedir. Üst yaş sınırı yoktur. Burun tıkanıklığına yol açan çocuk çağında gelişim bozukluğundan dolayı kaynaklanan durumlarda erken yaşlarda da cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Ameliyat süresi boyunca heyecanınız öncelikle azaltılacak bir ilaç enjekte edilir. Sonra uyutulmanızın akabinde ameliyathane ısısı genel anlamda oda sıcaklığına göre soğuk olduğu için vücudunuz özel ısıtıcılarla ısıtılır.

Cerrahi ekip uyum içerisinde bir çalışma gerçekleştirerek ameliyatınız biter bitmez uyandırılırsınız. Genel anestezi öncesinde midenin tamamen boş olması gerekmektedir. Bu nedenle 7 saat kadar bir açlık süresi önerilmektedir. Burun ameliyatı sonrasında ilk gıdanız yaklaşık 3 saat sonra verilecektir. İlk beslenme genellikle sulu ve hafif gıdalar ile yapılır. Ancak sonrasında özel bir diyet önerisi bulunmaz. Çok sert şeyler özellikle dişinizle kırarak yememeniz konusunda uyarılarda bulunur.

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrası ile ilgili aslında genel anlamda size şunu söyleyebiliriz. Erken dönemde üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmeniz özellikle yaraların iyileştirmesini geciktirebilir. Bunun yanı sıra dikiş bölgelerinde iltihaplanmalara yol açabilir. Bu yüzden de doktorla sürekli iletişim içerisinde olmak önemlidir. Ameliyat sonrası burnunuzu özellikle travmalardan ve şişliklerden korumak ve bu tip durumları azaltmak için yastık ile başı mümkün olduğu kadar yükseltmeniz önerilmektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında bir süre kesinlikle spor yapılmamalıdır. 10 gün normal aktivitelerden 3 hafta ise ağır sporlardan kesinlikle uzak durmak gerekmektedir. Ameliyat sonrasında burnunuzu koruyan alçı ve atellerin ıslanmaması da önemli bir noktadır. Travmalardan kesinlikle uzak durulmalı ve doktorun tavsiye edeceği süre boyunca gözlük kullanılmamalıdır. Düzenli beslenmek düzenli uyumak gibi noktalarda aslında sizlerin iyileşme sürecinizi daha hızlı hale getirecektir.