Bipolar Bozukluk (Duygu Durum Bozukluğu) Nedir?

Bipolar Bozukluk (Duygu Durum Bozukluğu) Nedir?

17 Şubat 2020 0 Yazar: Admin

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk diğer adıyla manik depresif yani duygu durum bozukluğu olarak adlandırılır. Bu hastalığa sahip olan insanların duygu durumlarını, katıldığı sosyal aktiviteleri ve enerjisini tamamlayamamasına neden olur. Bu hastalığın sebep olduğu iki çeşit ruhsal durum bozukluğu vardır. Bunlar mani ve depresif bozukluktur. Bu iki dönem birbirlerinin arkasından gelir. Aniden hastalıkta yükselme ve sakinleşme olabilir. Hastalık nüksetmediği sürede hasta insanlar normal insanlar gibi davranırlar. Her bir dönem bir veya birden fazla hafta sürebilir.

Mani Nedir?

Mani dönemindeki hasta kişi sürekli neşeli ve mutludur. Etrafla konuşur, sık sık gülümser ve şarkılar söyler. Bu hastalar neşeli ve mutlu olmalarına rağmen aniden sinirlenebilirler. Konuşkan ve enerjik olsa da yine de sosyalleşemezler çünkü bu uyum çoktan bozulmuştur. Mani dönemindeki kişinin fikirlerinin tersini söylerseniz ve onu eleştirirseniz çok fazla sinirlenebilirler.

Manik Dönemin Belirtileri Nelerdir?

Yerinde duramama ve artan enerji durumu belirtiler arasındadır. Ayrıca uykusuzluk veya çok fazla uyuma gibi sorunlar yaşamak, kendinde olmayan yeteneklere inanma durumu, uygunsuz davranışlarda bulunmak, cinsel istekte artma olması, alkol veya diğer zararlı maddeleri kullanmak gibi durumlar belirtiler arasındadır.

Mani dönemi birden bire başlar ve günlerce sürebilir. Bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu dönemde bipolar hasta, hasta olduğunu kabul etmez ve tedaviyi reddeder.

Depresif Dönemin Belirtileri Nelerdir?

Bu dönemde hastada sürekli karamsarlık ve umutsuzluk vardır. Hasta her zaman üzgün ve mutsuz bir tavır içindedir. Enerjisi çok azdır ve hayattan zevk almaz. Bu dönemde unutkanlık çok fazla yaşar. Kendini çaresiz hisseder ve çoğu zaman intihar düşüncesi ve eğilimindedir. Manik ve depresif dönemin çok uzun sürdüğü dönemlerde hasta halüsinasyon gibi şeyleri sık sık görebilir.

Bipolar Bozukluğun Nedenler Nelerdir?

Bipolar bozukluğun en büyük sebeplerinden birisi genetik faktörlerdir. Genetiğinde bu tarz bir hastalık bulunan insanların bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Onun dışında beyinde oluşan kimyasal eşitsizlikler de sebep olmaktadır.

Bipolar bozukluğu tetikleyen bazı nedenler vardır. Bu nedenler sigara ve alkol tüketmek, kullanılan ilaçların yan etki yapmaları, aşırı stres altında yaşamak, maddi ve manevi sorunlar gibi etkenler bu hastalığı tetikleyici rol oynar.

Bipolar Bozukluk Önlenebilir Mi?

Yeterince dikkat edilir ve erken fark edilirse bipolar bozukluk önlenebilir. Bunun için ilk önemli olan uyku düzenidir. Uyku düzeni oturtulmalı yeterli ve zamanında uyunmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenilmelidir. Spor yapmak hem bedeni hem beyni iyileştirir bu nedenle mümkün olduğunca spor yapılmalı ve kişi spora teşvik edinilmelidir.

Strese maruz kalmak hastalığı tetikleyeceği için stresli ortamlardan ve konulardan uzak durulmalıdır. Öfke kontrol problemi yaşanıyorsa bunun üstesinden gelebilmek adına sık sık nefes egzersizleri yapılmalıdır ve mutlaka bu konuda yardım alınmalıdır. Alkol ve sigara bağımlılığı varsa bu sorun hemen halledilmeli veya mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Eğer bu konuda kullanılan ilaçlar varsa mutlaka düzenli kullanılmalıdır.

Bipolar Bozukluğun Tedavisi Nedir?

Bipolar bozukluğun aşamaları ve şiddeti her insana göre farklılık gösterir. Tedaviye başlamadan önce psikiyatrist tarafından tam tanı ve teşhis konulmalı ve öyle tedaviye başlanmalıdır.

Bipoların tedavisinde manik ve depresif atakların tedavisi ve iyileşmenin sürdürülebilmesi adına iki çeşit tedavi uygulanır. Atakları tedavi ettikten sonra tekrar etmemesi adına bir koruyucu tedavi şekli uygulanır. Bipolar hastanın tekrar atak geçirdiğinde bu atakların kısa sürmesi ve kolay geçmesi hedeflenir. Bunun dışında hastaya uygun verilen ilaçlar ve terapilerle tamamen ortadan kaldırılmasa bile hastalığın kontrol altına alınması hedeflenir.