Bilgisayar Tarihçesi, Bilgisayarın İcadı, Bilgisayarı Kim İcat Etti?

Bilgisayar Tarihçesi, Bilgisayarın İcadı, Bilgisayarı Kim İcat Etti?

6 Ocak 2019 0 Yazar: Admin

Günümüzde her yerde karşımıza çıkan bilgisayar tarihçesi hakkında bu yazımızda detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz. Kim icat etti? Nasıl icat edildi? Bu konuda detaylı bir şekilde sizlere bilgi aktarımı yapmaya çalışacağız. Bilindiği gibi günümüzde yapay zeka ve bilgisayar tekniği artık her yerde kullanılmaktadır. Bu kadar çok kullanılan bilgisayarın geçmişten günümüze yolculuğu aslında çok farklıdır. İlk olarak kimin icat ettiği veyahutta nasıl yapıldığı konusunda birçok farklı nokta bulunmaktadır. Bu tabii halk arasında bazen Bill Gates bazen Steve Jobs gibi isimler karşımıza çıksa da aslı böyle değildir.

Bilgisayarın İcadı

İlk olarak icat anlamında 1642 senesi uzmanlar tarafından bize gösterilen yıldır. Blaise Pascal hesap makinesi kaynaklarda bilgisayar olarak adını geçirmektedir. Bu makine toplama çıkarma işlemleri yapan ve kullanışsız tuşlardan oluşan genel bir cihazdır. Almanyalı bilim adamı Leibnizi bu hesap makinesini geliştirmeye karar vermiştir. İlk kez 4 işlemini gerçekleştiren bilgisayar ise 1964 yılında icat edilmiş bulunmaktadır. Tabii ki günümüzdeki bilgisayarlar ile kıyaslandığında çok daha geri sistemlerde çok daha basit düzenli yapılmış bir bilgisayar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayar tarihçesi konusunda 1937 yılında Howard Aiken tarafından yapılmış olan daha uzun işlemler gerektiren ve çözümlemeleri sunan hesap makineleri icat edilmiş bulunmaktadır.

ilk-bilgisayar-kim-icat-etti

Bazıları ise bütün bu durumları görmezden gelmektedir. Charles Babbage, 1791 ile 1971 yılları arasında yaşamıştır. Bu süreçte farklı bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu çalışmalar uyarınca Difference Engine isimli bir makine ortaya çıkarmıştır. Bu anlamda kimisine göre aslında modern bilgisayarın babası Charles Babbage’dir. Ancak kimisine göre Turing, kimisine göre Zuse. Aslında bu konuda bir çok farklı bilim adamının çalışmalar yaptığı bilinmektedir. Bugüne benzer olarak bir çok farklı makinenin de ortaya çıkarıldığını söyleyebiliriz. Zaten bu sistemler de bunu göstermektedir.

2. Dünya Savaşı döneminde bilgisayarla ilgili olarak bugün kullandığımız bilgisayara benzer şekilde tasarlanmış olan bilgisayarlar bulunmaktadır. John Mauchly ile Presper Eckert’in takımı 2. Dünya Savaşı’nda bilgisayarlara çok büyük gereksinim duyulması sebebi ile bilgisayarı icat etmiş bulunmaktadır. Saatte 180 kilowatt enerji harcamaktaydı. Boyutu ise bir ev dolusu kadardır. Satışa sunulması ise 1952 yılında ilk olarak gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Bilgisayar üretimi ile ilgili olarak transistörlerin kullanıma sunulmuş olması ise ilk olarak 1960 yılında karşımıza çıkar. Bill Gates ve ekibi ise 1972 yılında özel bir yazılım yazmış ve artık cebinize sığabilecek küçüklükteki bilgisayarların ilk adımları atılmış bulunmaktadır. Teknoloji aynı zamanda bu şekilde geliştikçe bilgisayarlarında elbette ki gelişmesi sağlanmıştır.

Bilgisayarı Kim İcat Etti?

Bilgisayar tarihçesi ile ilgili olarak kaynaklar genel anlamda bu şekilde değerlendirme yapmaktadır. İlk olarak Eckert ile Mauchly tarafından gerçekleştirilen bilgisayarların bu anlamda aynı işlevi yaptığını söyleyebiliriz. Özellikle bilim adamlarına göre tam anlamıyla aynı konularda çalışma standartları bulunmaktadır. Bu yüzden de genel değerlendirilmesi sürecinde aynı şekilde göz önünde bulundurulmaktadır.

Bilgisayarın yazılım konusundaki ve işletim sistemi konusundaki en başarılı isimlerinden biriside Bill Gates’dir. Bill Gates Microsoft şirketinin kurucusudur. Microsoft geliştirmiş olduğu işletim sistemi yazılımları ile aslında bugün için yapmış olduğumuz tüm bilgisayar ve yazılım işlemlerinin ortaya çıkmış olmasına büyük katkı sağlamıştır. Buna bağlı olarak günümüzdeki mobil cihazların da ilk yatırımları aslında bu dönemden gelmektedir. Günümüzdeki ilerleme göz önünde bulundurulduğunda ilk olarak bir ev dolusu mekanik cihazın işlemesi ve akü sisteminin uzağında çalışan bilgisayar işlemcileri ile bugünkü dünyadaki işlemciler karşılaştırıldığında gerçek bir farklılık bulunmaktadır.

Bill Gates ve ekibi yapmış olduğu ilk çalışmalarda ise sadece yazılım değil donanım üzerine de çalışmalar gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Bu çalışmaların gerçekleştirilmesi sırasında elbette çalışmaların detaylı sistemleri bulunmaktadır.